GangstaRap.Getgoo.Net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GangstaRap.Getgoo.Net

Türkçe Rap, Hip-Hop, Graffiti, Dj-Mix ve Daha Fazlası...

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Fransız yazar Mevlana'nın yanına gömülmek istedi

3 posters
YazarMesaj
mahsher
Forum Habercisi
Forum Habercisi
mahsher

Fransız yazar Mevlana'nın yanına gömülmek istedi Empty
MesajKonu: Fransız yazar Mevlana'nın yanına gömülmek istedi   Fransız yazar Mevlana'nın yanına gömülmek istedi Icon_minitimePaz Ara. 14, 2008 6:42 pm

Mevlana Hayranı olan Fransız yazar Prof.Dr. Eva de Vitray-Meyerovitch, 1965 yılında Mevlana'yı tanıdıktan sonra müslüman olmuş, ve cenazenin Mevlana'nın gölgesine gömülmesini vaziyet etmişti.
Prof.Dr. Eva de Vitray-Meyerovitch naaşı, akşam saatlerinde Fransa'dan İstanbul'a, istanbul'dan da Konya'ya getirildi. Uzun yıllar Prof.Dr. Eva de Vitray-Meyerovitch ile çalışmalarda bulunan ve Meyerovitch'in manevi oğlu olan Fen Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç.Dr. Abdullah Öztürk" 1978 yılında uçakla Paris'e dönerken Meyerovitch, bana iki tane oğlum var ancak beni hiç anlamıyorlar. Ben seni kendime daha yakın buluyorum. Benim manevi oğlum ol dedi. Bende kabul ettim. Ne olur ben öldükten sonra naaşımı Konya'ya Mevlana'nın yanına al dedi. Bende uzun yıllardır bu vaziyeti yerine getirmeye çalıştım" dedi. Prof.Dr. Eva de Vitray-Meyerovitch'in tesadüfen bir kütüphanede Mevlana ile ilgili bir eser okuduktan sonra Mevlana'yı tanıdığını ve müslüman olduğunu belirten Öztürk" Meyerovitch, tesadüfen mevlanayı tanır, ve müslüman olur. Mevlana üzerine doktora yapar. Sağlığında iki arzusu vardı. biri Mesnevi'yi batı dünyasına tanıtmak, ikincisi de Mevlana'nın yanına gömülmekti. Ancak bunun için Meyerovitch oğullarını ikna etmek için çaba sarf ettim. Sonunda onlarda kabul etti ve Meyerovitch'in Konya'ya naaşını getirdik" dedi. Meyrovitch'in naaşı havaalanında hazır bulunan cenaze aracı ile Musalla Mezarlığı Morguna kaldırıldı. Meyerovitch'in naaşı 17 Aralık'ta Üçler Mezarlığı'na defnedilecek.
rapsago
Administrator
Administrator
rapsago

Erkek

MesajKonu: Geri: Fransız yazar Mevlana'nın yanına gömülmek istedi   Fransız yazar Mevlana'nın yanına gömülmek istedi Icon_minitimePaz Ara. 14, 2008 6:43 pm

Allah allah isteyen mevlananın yanına gömülebiliyomu. Smile
Paranoyak
Administrator
Administrator
Paranoyak

Erkek

MesajKonu: Geri: Fransız yazar Mevlana'nın yanına gömülmek istedi   Fransız yazar Mevlana'nın yanına gömülmek istedi Icon_minitimePaz Ara. 14, 2008 6:45 pm

Daha niceleri müslüman bilginlere özenecektir, doğru yolu bulmuş adam. Paylaşım için saol...
https://gangstarap.yetkin-forum.com

Fransız yazar Mevlana'nın yanına gömülmek istedi
1 sayfadaki 1 sayfası