GangstaRap.Getgoo.Net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GangstaRap.Getgoo.Net

Türkçe Rap, Hip-Hop, Graffiti, Dj-Mix ve Daha Fazlası...

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

ceza Roportajı

3 posters
YazarMesaj
rapsago
Administrator
Administrator
rapsago

Erkek

ceza Roportajı Empty
MesajKonu: ceza Roportajı   ceza Roportajı Icon_minitimeC.tesi Ara. 13, 2008 2:18 am

Benim Plakam Yerli

Müzik Yabancı Kaynaklı Olabilir Ama Benim Plakam Yerli!

Türkiye’de rap müziğin yer altından çıkıp kitlelere ulaşmasında rol oynayan ceza, üçüncü solo albümün kayıtlarını tamamlamak üzere. En çok konuşulan mc, Rapstar’dan bu yana olup bitenleri, yeni şarkılarını ve “efsanem” dediği Sezen Aksu ile nasıl bir araya geldiğini Rolling Stones’a anlattı.

ceza Beyoğlu’nda, yeni albümün kayıtlarının gerçekleştiği üç stüdyodan biri olan Kraft’ta buluşuyoruz. İçeriye nefes nefese giriyor ve geciktiği için özür diliyor. İstiklal Caddesi’ni aşmakta zorluk çektiğini anlatıyor: “İnsanlar durduruyorlar, fotoğraf çektirmek istiyorlar. Acelem olduğunu söylediğimde suratlarındaki ifade değişiyor, ters ters bakmaya başlıyorlar. Gerçekten acelem var ama buna inanmıyorlar galiba.” Yanlış anlaşılmaktan hiç hoşlanmadığı, sohbetimizin ilerleyen dakikalarında iyice anlaşılıyor.

Son bir yıldır ortalarda pek görünmüyorsun.

Rapstar çıktıktan sonra bayağı bir yer edinmiş olduk piyasada, daha önce yaptığım işlerin de etkisi oldu tabii. Düetler gerçekleşti, festivallere çıktım. Yeni albüm için şarkılar yapmaya başladım o sırada. Fakat bir ara beş-altı ay kadar mola vermek zorunda kaldım çünkü ses tellerimden rahatsızlandım. Bu süre boyunca da hiçbir şey yapamadım. Kullandığım ilaçlar ve hiçbir şey yapmadan oturmak depresyon yarattı bende. Ama şimdi her şey yolunda, albümde de tamamlanmak üzere. Haziran sonu gibi çıkmış olacak inşallah. Albümden önce de bir single çıkardık işte; “Feyz Al.” İnsanlar uzun süredir pek bir şey duymuyorlardı benden, single’ı bu sebeple önden yayınlama kararı aldık.

Yeni albüm nasıl oluşmaya başladı?

Hem Türkiye’de hem de Avrupa’dan pek çok prodüktör beat’ler (ritim alt yapılar) yolladı bana. Ben aralarından seçtim ve bu seçtiklerimin üzerinde çalışmaya başladım. Sonra kendi kafamda albümün konseptini belirlemeye çalıştım, sonra da sözleri yazdım.

Sözleri daha sonra bu beat’ler üzerine mi yazıyorsun?

Evet. Seçtiğim beat’i [ Küfür Yasak,Bize değil kendine kötülük ediyorsun ]ürüyorum eve, onun üstüne yazıyorum. Geceleri yazıyorum sözleri.

Yeni albümde farklı isimlerle çalışmışsın, single’daki iki şarkının müziklerinde Roka’nın imzası var örneğin.

Roka, kız arkadaşım. Türkiye’deki ilk kadın prodüktörlerden biri.

Bu ilk prodüksiyonu mu?

Bu piyasaya çıkan, ilk yasal prodüksiyonu oldu. Ama tabii daha öncesi de var, underground olarak yaptığı çok iş var.

Single dışında albümde de yer adlımı peki?

Evet, birkaç tane şarkısı var.

Albümün adı “Yerli Plaka”, fikir senin mi? Ne anlatıyor bu başlık?

Benim fikrim. İnsanlar bunu (rap’i) “dış kaynaklı müzik” olarak yorumluyorlar, öylece kestirip atıyorlar, buna çok şahit oldum. Kendi dinledikleri müziklere bakmıyorlar, rock, pop, arabesk; sanki bütün hepsi Anadolu’nun müziğiymiş gibi davranıyorlar. Anadolu’da 1000 yıl öncesinden herhangi bir enstrümanın girmediği, sadece konuşma, doğaçlama üzerine yapılan bir sanat var. Bu bir şekilde tekrardan doğdu diye düşünüyorum. Tamam (rap) Amerika’dan çıkmış olabilir ama ben burada, Türkiye’de doğdum, Türkçeyi kullanıyorum ve herkesi ilgilendiren şeylerden bahsediyorum. Müzik yabancı kaynaklı olabilir, ama benim plakam yerli.

Pop müzik camiasından düet teklifleri geliyor mu hala?

Hala var, hem de çok fazla. Aklının ucundan geçmeyecek insanlardan garip garip teklifler geliyor hala. Ama artık seçici olmaya çalışıyorum. Bu işi bana kimse öğretmedi, kendi adımlarımı attım, hatalar yaptım, hatalarımdan ders çıkardım. Şimdi daha dikkatliyim. Eleştirmek çok kolay ama hiç kimse benden daha iyi bilmiyor bu işi Türkiye’de maalesef. Ama herkes bildiğini zannediyor işte, herkes bana bir şey öğretmeye çalışıyor, herkes kendi bildiğinin doğru olduğunu zannediyor.

Sezen Aksu ile bir şarkı kaydettin yeni albümün için, fikir kimden çıktı?

Ben istedim, ilk defa kendim istedim böyle bir şeyi.

İkna etmek zorunda kaldınız mı, nasıl yaklaştı bu ortaklık fikrine?

Seve seve olur dedi. Evine gittiğimde ben kendimi ona tanıtmak, anlatmak istedim ama konuşmaya fırsatım olmadı, beni tanıyormuş, hakkımdaki her şeyi biliyormuş meğer. Eskiden beri, Medcezir albümünden beri takip ettiğini söyledi beni. Bir şeyleri değiştirebileceğimi düşündüğünü söyledi. Benim onun hakkında bir şey söylememe gerek yok, kelimeler yetmez zaten. Çocukluğumdan beri dinlerim, bir efsanedir benim için. Sokaklardan geldim, nota bilgim yok, sadece duygularımla hareket ediyorum, bu işi öyle yapıyorum ve Sezen Aksu gibi bir isimle şarkı yapmışım, daha ne olsun. Yorumlar ilgilendirmiyor beni. Müzik hayatımda erken gelmiş çok büyük bir başarı bu.

Nasıl bir şarkı oldu peki? Kaydını birlikte mi yaptınız?

Duygusal bir şarkı. Nakaratları o okuyor. Benim verse’lerimin (dize) üstüne de okuyor. Çok beğenileceğine eminim. O şarkıyı yaparken çok duygusal anlar da yaşandı. Onun kendi evinde, stüdyosunda birlikte kaydettik, çok güzel oldu.

Diğerleriyle karşılaştırdığında nasıl bir tarif edersin bu albümü, daha mı olgun mesela?

Daha olgun bir iş tabii ki, bu benim son noktam, yapabildiğim en iyisini yaptım. Biraz da hırs oldu bu albümde çünkü rap yapmaya başladığım ilk zamanlardan daha farklı benim için her şey artık. Daha fazla sorumluluğum var. Bu albümde “Herkes kendine baksın” durumu var biraz da. Savaşa, ırkçılığa karşı sözler var. Bir de kendimden daha çok bahsettim bu albümde…
Paranoyak
Administrator
Administrator
Paranoyak

Erkek

ceza Roportajı Empty
MesajKonu: Geri: ceza Roportajı   ceza Roportajı Icon_minitimeC.tesi Ara. 13, 2008 2:28 am

Plakası yerli sırtı terli, soğuk su içmesin hastalanır belki Very Happy eline sağlık :d
https://gangstarap.yetkin-forum.com
mahsher
Forum Habercisi
Forum Habercisi
mahsher

ceza Roportajı Empty
MesajKonu: Geri: ceza Roportajı   ceza Roportajı Icon_minitimeC.tesi Ara. 20, 2008 11:47 pm

şimdi nie kruzberg de killa geko eko la düetler yapıoo ne ayak:D

ceza Roportajı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» gekko*killa*ceza rap game